Reklamlar

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 12 AZ BİLİNEN KARMA YASASI

3. Tevazu Yasası

Anonim bir deyiş var: “Alçakgönüllülük olmadan, yiğitlik tehlikeli bir oyundur.” diyor. Aile içinde, sosyal hayatımızda, iş yerinde, sevgilimizle, takım tutarken, görüş bildirirken ve dinlerken uygulamayı pek az hatırladığımız muazzam bir insan yeteneği tevazu. Bir başka deyişle; alçakgönüllülük.

Etrafımızdaki insanlara uygulamadığımız bir şeyi kendimizle olan ilişkimizde uygulamak da doğal olarak zorlaşır. Bu yüzden de hayatımızda reddettiğimiz her şey, hayatımızda kalmak için direnç gösterir. Çünkü, eğer karşımızdaki insanı kötü ya da düşman olarak görüyor veya onu herhangi bir sebepten dolayı yargılıyorsak; yüksek bilinç düzeyini hedeflemiyor ve daha iyi bir versiyonumuzun varoluş seviyesine odaklanmıyoruz demektir. Tevazu, bu konuda iyi bir ilaçtır.
4. Büyüme/Gelişme Yasası

Ulaştığın yer neresiyse, orası gitmeyi seçtiğin yerdir. Ruhani anlamda kişisel büyüme sadece ve sadece tek bir şekilde olur: Biz değişirsek. İnsanlar, koşullar, ortamlar, mekânlar, şehirler veya sahip olduklarımız değil; biz değişmeliyiz.

Bu dünyada sahip olduğumuz yegâne varlık kendimiziz. Ve kontrol edebileceğimiz yegâne şey de yine kendimiziz. Gönlümüzün ta derinliklerinde kim ve ne olduğumuzu değiştirebildiğimizde çevremizdeki insanlar da koşullar da bize uyum sağlayacaktır.

Hayatımdan bir örnek vereyim: 2005 yılı, Göksu evlerinde oturuyorum. Sitenin girişindeki güvenlik kulübesinde yeni bir görevli var. Görev saatleri de tam benim ajanstan eve dönüş saatlerim. Benim için servis sağlayan her insan kıymetlidir ve bakkalından garsonuna hepsiyle selamlaşır ve hatta mümkünse şakalaşıp sohbet ederim. Siteye girerken göz göze geldik. Elimi kaldırıp selam verdim.
Aaa… Kafasını çevirdi herif!

Bozuldum tabi. Kızdım, söylendim ve hatta sanırım arabanın içinde herife küfür de ettim. Ertesi gün, sonraki gün ve takip eden bir hafta boyunca yüzüne bile bakmadım terbiyesiz herifin! O zaman da henüz kişisel olarak gelişmemişim, bildiğin reklamcıyım. Bir süre herife selam vermemek suretiyle cezalandırdım kendisini.

Sonra bir şey oldu: Levent’te çalışıyordum o dönem ve eve dönerken ikinci köprüden Asya yakasına geçip ilk sapaktan Anadolu Hisarı’na giriyorum. Bahar akşamı, köprüde camları açıp, sağ şeritten yavaş yavaş giderken bir yandan da manzarayı seyrediyorum. Radyoda Cesaria Evora çalıyor. Çok keyifliyim. Siteye geldim, güvenlik kulübesinde bizim eleman oturuyor. Keyfim çok yerinde olduğundan mıdır nedir, elimi kaldırdım gülümseyerek selam verdim. Bu kez ne oldu biliyor musunuz?

Yok bilemediniz, yine kafasını çevirdi herif. Ama bu kez, o keyifli ruh halinde başka bir karar verdim: O günden sonraki her akşam, adamın gözünün içine bakıp elimle selam vermeyi sürdürdüm. Bir hafta sonra o da bütün yüzüyle gülümseyerek selam veriyordu bana.

Eğer bir şeylerin değişmesini istiyorsanız; içinizde sizi o konuyla ilgili rahatsız eden şeyin üstüne giderek, onu değiştirin. İnanın bana Dünya’yı değiştirebilirsiniz! Ve yalnızca böyle büyüyebiliriz.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Nostradamus'un 2018 Kehanetleri...